tb_ust
tb_sol
LOGO
 
b b g

İngiltereVizesi
Forum

arkadaşına
öner

bize
ulaşın

0

Ingiltere'de Ev Yaşamı: Ev Kiralamak

İNGİLTERE'Yİ TANIYALIM

GENEL BAKIŞ
Künye
İklim ve Coğrafya
Britanyalı Karakteri
Nüfus Dil ve Din
DEVLET
Hukuk Sistemi
Posta Hizmetleri
Suç Oranı ve Polis Teşkilatı
YAŞAM
Gelenek ve Görenekler
Evcil Hayvanlar
Ev Kiralamak
Evlilik ve Boşanma
Ev Satın Almak
Ev Taşıma ve Gümrük İşlemleri
Türk Toplumu
EĞİTİM
Eğitime Genel Bakış
Ana Okulu ve Kreşler
İlk ve Orta Öğretim
Yüksek Öğretim
SAĞLIK SİSTEMİ
Acil Sağlık Durumlar
NHS ve Sağlık Sistemi
Özel Sağlık Hizmetleri
OTO KULLANIMI ve ULAŞIM
Trafik Kuralları
Ehliyet-Oto Kullanmak
Oto Satın Alma ve Kullanma
Otomobil Park Etme Kuralları
Toplu Taşım Araçları
İLETİŞİM
Telefon Haberleşmesi ve İnternet
Televizyon ve Radyo
EKONOMİ ve İŞ DÜNYASI
İngiltere'de Yaşamanın Maliyeti
Finans Dünyası ve Para
Bankacılık Sistemi
Kişisel Kredi Almak
Kredi Değerlendirme Kuruluşları
VERGİLER
Council Tax
Gelir Vergisi
KDV Vergisi
İŞ OLANAKLARI
İş Bulmak
İş ve İşçi Bulma Kurumları
Maaşlar
Yabancılara İş Olanakları

EV KİRALAMAK

1988’de yürürlüğe girmiş Mesken Yasası ile sektöre yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu tarihten itibaren tüm kira sözleşmeleri iki şekilde yapılacaktır. Ya Limitsiz Kira Sözleşmeleri ya da Kısa Süreli Kira Sözleşmeleri şeklinde yapılacaktır. Bu düzenlemeler sektöre biraz rekabet getirmek amacıyla yapılmıştır.

Diğer ülkelerden farklı olarak İngiltere’de kiralık evlerin %95’i mobilyalıdır. Mutfakta ocak, buzdolabı, mutfak üniteleri, kimi evlerde bulaşık makinesi ve derin dondurucu da bulunabilmektedir. Çamaşır odası bulunmayan evlerde çamaşır makinesi ve kurutucu mutfağa yerleştirilmektedir. Evlerin çoğunda garaj ve tavan arası mevcuttur. Bu bölümler genelde depo olarak da kullanılır. Evlerin çoğunda duş veya küvet bulunur. İngiltere’de su tesisatı pek çok ülkeden daha gelişmiştir. Tüm modern evlerde merkezi ısıtma sistemi bulunur.

Yatak odalarında gardrop nadiren bulunmaktadır Ancak gömme dolaplar yaygındır. Mobilyalı veya mobilyasız çoğu kiralık ev tamamen veya kısmen halı kaplıdır. İngiltere’de mobilyalı evlerden çok iyi durumda olanları da vardır, çok kötü durumda onları da. Elbette ki evin durumu kirasına göre değişmektedir. Bugün Londra’da lüks bir dairede vazolarda yapma çiçeklerden tutun da tablolara bile rastlayabilirken kenar mahallelerdeki evlerde sifon bile bulunması zor bir ihtimaldir.

İngiltere’de kiralık ev bulmak yaklaşık 2-4 haftanızı alabilmektedir. En zor bulunanlar 4-5 odalı geniş müstakil evlerdir. Ayrıca ailelerin oturabileceği kiralık evlerde az sayıdadır ve bu da kiralarının astronomik olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de pek çok kişi şehir dışında oturmak zorunda kalmakta ve her gün işe gidebilmek için kilometreler kat etmektedir. Sabah ve akşam saatlerindeki trafiği de hesaba katarsak, insanlar zamanlarının büyük bir kısmını yolarda geçirmektedirler.

Kiralık evler genelde emlak büroları aracılığıyla kiraya verilmektedirler. Emlak büroları verdikleri hizmete karşılık ücretlerini Türkiye'deki gibi kiracıdan değil, aksine ev sahibinden bir aylık kira olarak alırlar. İngiltere’de ev kiralarken genelde bir aylık kirayı peşin öder ve en az bir aylık depozito yatırırsınız. Emlak bürolarının çoğunluğu 4 haftada size istediğiniz gibi bir ev bulabilirler. Emlak bürolarının çoğu işvereninizden referans ve banka hesaplarınızı görmek isteyeceklerdir. Ayrıca emlak bürolarının çoğu yabancıların polis kayıt belgesini ve pasaportlarını da sorabilirler.  Öğrenci iseniz bir çok emlak acentası sizden güvenilir birinden referans getirmenizi isteyebilir.  İngiltere'de ev kiralamak çok kolay değildir. Kiranızı zorlanmadan ödeyebileceğinize dair emlak acentasını ve mal sahibini ikna etmeniz gerekir.

İngiltere’de kiralar evin konumuna, büyüklüğüne, mobilyaların kalitesine, yeniliğine ve konforuna göre değişmektedir. Birleşik Krallık’ta en ucuz kiralar: İskoçya’da, Kuzey İrlanda’da, Galler’de ve İngiltere’nin kuzey kesimindedir. En yüksekleri ise Londra’da ve güney İngiltere'dedir. Şehir merkezleri şehir dışına göre daha pahalıdır. Bir ev toplu taşıma araçlarından ve şehirden ne kadar uzaksa kirası da o kadar düşük olmaktadır. İngiltere’nin bazı yerlerinde kiralar o kadar yüksektir ki kira ödemek yerine ev kredisi ödeyip ev sahibi olmak çok daha mantıklıdır.

Yatak Odası Sayısı

Londra Merkez

Londra merkez Dışı

Stüdyo Daire

800-1500 Sterlin

400-600 Sterlin

1

900-3000 Sterlin

450-700 Sterlin

2

1500-5000 Sterlin

550-900 Sterlin

3

2000-10000 Sterlin

800-1200 Sterlin

4

4000 + Sterlin

1000-2000 Sterlin

Yukarıdaki tabloda yer alan kiralar, evin durumuna ve temiz olup olmamasına, şehir merkezine ve toplu taşıma araçlarına uzaklığına, bulunduğu semte vb bağlı olarak değişebilir. Bugün İngiltere’de lüks semtlerde kiralar onbin sterlin civarındadır. Eski binalar modern binalara göre çok daha ucuzdurlar ancak pek çok konfor ve imkandan yoksundurlar. Örneğin merkezi ısıtma sistemleri veya pimapenleri yoktur. Bu yüzden de kiradan yaptığınız tasarruf yakıta gitmektedir. Eğer bir evi çok beğenirseniz ancak kirası çok yüksek gelirse, ev sahibi ile pazarlık yapmanızı öneririz.

Oda Kiralamak

Tek başına yaşamak ancak fazla kira ödemek istemeyenler ev kiralamak yerine oda kiralamayı tercih edebilirler.

İngiltere’de eski, büyük evlerin bazı odaları kiraya verilmektedir. Bu odada yemeğinizi yer, uyur, kısaca yaşarsınız. Yemeğinizi genelde ortak bir mutfakta pişirirsiniz ve yine ortak bir banyo kullanırsınız.

Böyle bir odaya taşınacaksanız kendi yatak takımlarınızı ve havlularınızı getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca çamaşırınız kendiniz yıkar, temizliği yine kendiniz yaparsınız. Odanızda özel hayatınıza hiç bir şekilde müdahale edilemez. Zaman zaman kendinizi depresif ve yalnız hissedebilirsiniz.

İngiltere’de odalar Londra’da haftalık 70-100 sterlin, diğer şehirlerde ise haftalık 40-80 sterlin civarındadır. Duble oda kiralamak ise Londra’da 90-120 sterlin, diğer şehirlerde ise 60-90 sterlindir.

İngiltere’de kiraya ayıracak biraz daha bütçeniz varsa oda kiralamak yerine stüdyo daire kiralayabilirsiniz. Stüdyo dairelerde kendinize ait bir mutfak ve banyonuz olacaktır. Stüdyo dairelerin kiraları odalara göre %50 daha yüksektir.

Bed Sit

İçinde mutfağı da olan odalara verilen bir isimdir. Bazı bedsitlerde, küçük bir duş ünitesi de bulunmaktadır. Ancak tuvaletler yine ortaktır. Bedsitleri stüdyo dairelerden ayıran en önemli özellik, içinde komple yaşam ihtiyacınızı karşılayacak olan bir ünitenin eksik olmasıdır. Stüdyo dairelerde duş, mutfak ve tuvalet bulunur iken, bedsitlerde bunlardan en az biri veya birkaçı eksiktir.

Oda Kiralamak İçin

Newsagent denilen Türkiye'deki bakkallara benziyen dükkanlardaki ilanları, market ve süpermarketlerdeki müşteri ilan panolarını takip edin.

Sizden genellikle 1-2 aylık depozito ve 1 aylık peşin alınır. Bazı oda sahipleri sizden ekstra referans isteyebilir.

Ev Arkadaşlığı

Yüksek kiraların bir sonucu olarak gençler ve öğrenciler aynı evi bir kaç kişi paylaşarak kirayı da paylaşabilmektedirler. Genelde herkesin ayrı bir odası olur. Mutfak, banyo ve salon paylaşılır. Ayıca elektrik, su vs. faturaları da paylaşılır. Ortak alışveriş yapılarak ortak yemek de pişirilebilir veya herkes kendi yemeğini pişirir. Ayrıca evin temizlik, bakım gibi diğer giderleri de paylaşılır. Ev arkadaşlığının hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Ev arkadaşlığının başarılı bir biçimde yürümesi insanların birbirlerine uyum sağlayabilmelerine, birbirlerinin haklarına saygı gösterebilmelerine ve bencillik yapmamalarına bağlıdır.

Eğer ev arkadaşlığı söz konusu ise bu durum kira sözleşmesinde belirtilmelidr. Mobilyalı bir evin paylaşılması durumunda Londra’da kişi başına haftalık 80 sterlin diğer şehirlerde ise haftalık 50-60 sterlin düşmektedir.

Genelde paylaşılan evler eski ve bakımsız evlerdir. Bu evlerin yemek ve oturma odaları yatak odasına dönüştürülerek fazla sayıda kişinin yaşayabilmesine olanak sağlanmıştır. İngiltere’de gazetelerde ve dergilerde ev arkadaşı ilanlarına sık sık rastlanmaktadır. Siz de eğer ev arkadaşı arıyorsanız gazeteye ilan verebilirsiniz.

Aile Yanı Konaklama (Pansiyonlar)

İngiltere’de pek çok aile ev kredisi taksitlerini ödeyebilmek için evlerinin bir kısmını pansiyon olarak kiraya vermektedirler. Pansiyonların oda kiralamaktan farkı, sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve/veya akşam yemeğinin ev sahibi tarafından veriliyor olmasıdır. Pansiyonerlere ailenin bir ferdiymiş gibi davranılır ve oda kiralayanlara göre daha az özel hayatınız vardır. Örneğin yemeklerinizi tek başınıza değil de aile ile beraber belirli saatlerde yersiniz. Pansiyonlar genelde İngiltere’de dil okuluna giden öğrenciler tarafından tercih edilmektedirler. Pansiyonların fiyatları ise hem sabah kahvaltısı hem de akşam yemeği istiyorsanız Londra’da haftalık 100-170, diğer şehirlerde ise haftalık 80-120 sterlin civarındadır. Yalnızca sabah kahvaltısı istiyorsanız, Londra’da haftalık 80-90, diğer şehirlerde ise 60-90 sterlindir.

Gençlik Yurtları (Youth Hostel)

Kısıtlı bir bütçe ile tatil yapanlar, İngiltere’nin gençlik yurtlarını tercih edebilirler. Gençlik yurtları, bungalov, kale, malikane şeklinde olabilir. Birleşik Krallık’da 80’i İskoçya’da olmak üzere ( Bu yurtlar SYHA= Scottish Youth Hostel Association tarafından yönetilir ) 400’den fazla gençlik yurdu hizmet vermektedir. Bu yurtlarda isteyen herkes konaklayabilir. Yetişkinlerin yanlarında getirecekleri çocuklar en az 5 yaşında, ebeveyni olmadan kalacak çocuklar ise en az 14 yaşında olmak zorundadır. 5-15 yaş arası çocuklar, gençlik yurtlarına ebeveynleri üye ise ücretsiz olarak üye olabilirler.

Gençlik Yurtlarında genelde odalar karma cinsiyetlidir. Yatakhaneler (genelde) kız erkek ayrımı olmadan 8-16 yataklı odalardan oluşmaktadır.  Bazı gençlik yurtlarında aileler için 4-6 kişilik odalar mevcuttur. Bazılarında ise aileler için özel olarak tasarlanmış mutfaklı, oturma odalı ve banyolu daireler mevcuttur. Yurtlara dilediğiniz saatlerde girip çıkabilirsiniz. Aile veya grup rezervasyonları için sabah 10:00’dan önce veya akşam 17.00’dan sonra arayabilirsiniz. Tek kişilik rezervasyonlar için de önceden aranabilir ancak tek kişilik rezervasyonlar zaman zaman reddedilir Yurtların çoğunda sıcak-su, merkezi ısıtma, battaniye, banyo, market bulunmaktadır. Yurtlar sabah 10:00 ve 17:00 arasında kapalıdırlar ve geceleri de 23:00’da kapanırlar. Yurtta kalanların sabah saat 07.00’a kadar sessiz olmaları ve yurda alkollü içecek sokmamaları tembihlenir. Bazı ufak-tefek temizlik işlerine yardım etmeniz gerekebilir. (yerleri silmek veya bulaşık yıkamak gibi)

Guest House (Bed & Breakfast - Oda Kahvaltı)

İngiltere’de "Guest House" şeklindeki konaklama biçimi, bir evde olabilir, barda olabilir, çiftlikte olabilir, hatta üniversitenin kampüsünde bile olabilir. İngiltere’de tüm şehirlerde, kasabalarda ve hatta en ücra bölgelerde bile "Guest House" konaklama olanağı mevcuttur. "Guest House" 'a zaman zaman "Guest House Otel" de denir, bir otele göre daha sıcak ve daha evcil bir ortam sağlar.

İngilizler yabancılara evlerini açmaktan pek bir hoşlanırlar. "Guest House" otellerin vitrinlerinde B&B veya Bed&Breakfast yazar. Tatillerde veya Londra’da B&B otellerinde kalabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilse de bir iki gece kalacaksanız, çat kapı da gidebilirsiniz. Sigara tiryakileri, B&B’de sigaranın yasak olup olmadığını sorsunlar. Önceden rezervasyon yaptıramışsanız dilediğiniz zaman odadan çıkabilme hakkınız vardır ancak aklınızda bulunsun bazı B&B’ler en az 2-3 gece kalmak şartıyla oda kiralayabilirsiniz. Oda için önceden rezervasyon yaptırdığınızda, geliş saatinizi belirtin ki ev sahipleriniz evde olsunlar. Bir geceden fazla kalacaksanız, odanızı en son gün saat öğle 12:00’dan önce boşaltmanız beklenir. Oteller gibi, B&B’lerde de olanaklar fiyatlara göre değişmektedir. Ortak banyo kullanılan tek kişilik bir oda kiralayabileceğiniz gibi, kendine ait banyosu olan çift kişilik lüks bir oda da kiralayabilirsiniz. (Bu odalar genelde malikane tarzı B&B’lerde mevcuttur.)

Oda fiyatları Londra’da kişibaşı 30-50 sterlin, İngiltere’nin diğer şehirlerinde ise kişibaşı 15-40 sterlindir. 50 sterlinlik odalar İngiltere’nin lüks evlerinde kiraya verilmektedir. B&B konaklama bir yere bir kaç günden fazla kalmayı sevmeyen turistler için en ucuz konaklama imkanıdır. B&B’de birkaç hafta veya daha uzun süre kalmak isterseniz fiyatlar daha düşüktür. Ucuz odalar da televizyon veya havlu dahil değildir. Dileyenler ücret karşılığında kiralayabilirler. B&B odalarda çay-kahve pişirme imkanı vardır. B&B’ler ve ucuz oteller kışın az ısıtıldıkları için kalın giyinmek veya battaniyeler altında yatmak zorunda kalabilirsiniz. İsminden de anlaşılabileceği gibi B&B’lerde yalnızca kahvaltı mevcuttur. Ancak bu kahvaltı tam bir İngiliz kahvaltısıdır. B&B’lerde dileyenler makul bir fiyat karşılığında diğer öğünleri de yiyebilirler. Ancak önceden ev sahibine söylemeyi unutmayın ki ona göre yemek hazırlasın. Bazı B&B’ler çocukları ve sakat kimseleri kabul etmez. B&B’lerin aile yanlarında konaklama şeklinde olan biçiminde, müşteriden çok misafir gibi muamele görürsünüz ve sosyal etkinliklere davet edilebilirsiniz. Çiftlik evi B&B’leri şehrin gürültüsünden, stresinden kaçmak isteyenler için birebirdir. Misafir evleri ise daha çok sahil kasabalarında veya turistik merkezlerde hizmet vermektedir. Hizmet olarak B&B’lerden hiç bir farkları yoktur. Birkaç gün kalan turistlerden çok uzun süre kalmak isteyen turistleri tercih ederler. Misafirevleri Londra dışındakiler için yarım pansiyon 20-30 sterlin arasında değişmektedir.

Oteller

İngiltere’deki otellerin kalitesi ve standartları çok çeşitlidir. Dünyanın önde gelen oteller zincirlerinin beş-yıldızlı lüks oteller, otele dönüştürülmüş kaleler ve malikaneler, ucuz oteller, misafir evleri ve pansiyonlar turistlerin İngiltere’de konaklayabileceği başlıca mekanlardır. Londra her şeyde olduğu gibi otellerde de İngiltere’nin en pahalı şehridir. Londra merkezde fiyatlar astronomik rakamlara ulaşabilmektedir ancak şehir merkezine yakın olmayan oteller ve Heathrow havalimanına uzak oteller daha ucuzdur. İngiltere’deki oteller Avrupa’nın en pahalı otelleri olmasına rağmen sundukları hizmet ve olanakları hiç de tatmin edici değildir. Ucuz otellerde (Geceliği 20 sterlin civarında olan ) yer bulabilmek zordur ve bütçesi kısıtlı olan turistler düzgün bir otelde kalmak yerine oda-kahvaltı veren B&B yani "Guest House" tercih ederler.

Otel ücretleri otellerin konforuna, konumuna, tesise, sezona ve sundukları olanaklara göre değişir. Bazı oteller haftasonları için özel fiyat seçenekleri sunmaktadır. Özellikle sezon dışında otel fiyatlarında büyük düşüşler yaşanmaktadır. Bazı oteller, yılın belirli zamanlarında uzun süre kalan müşterilerine indirimli fiyatlar vermektedir.  Uluslararası otelleri değerlendirmede nasıl yıldız sistemi kullanılıyorsa İngiltere’deki otelleri ve konaklama imkanı sunan diğer mekanları değerlendirmek için yıldız sistemini kullanmaktadırlar. İngiltere’de yıldız sistemine tabi olan 16.000 otel, motel, misafir evi, inn (Konaklama imkanı sunan Publar), Bed&Breakfast (Guest House yani Oda-kahvaltı) ve çiftlik evleri mevcuttur.

Aşağıdaki listede otellerin yıldız’larına göre ortalama gecelik fiyatları yer almaktadır.

1 Yıldız: Gecelik 40-50 Sterlin
2 Yıldız: Gecelik 50-75 Sterlin
3 Yıldız: Gecelik 60-100 Sterlin
4 Yıldız: Gecelik 75-150 Sterlin
5 Yıldız: Gecelik 100-250 Sterlin

Otellerde ekstralar (telefon, minibar vs.) oldukça pahalıdır.

 
Başvurunuzu yaparken, vizerehberi.com'u seçmeniz için çok önemli nedenleriniz var!
sag İngiltere'nin en deneyimli hukuk firmalarından destek
sag Standartlara uygun tercüme kontrol hizmeti
sag İngiltere'de iş bulma / iş kurmada rehberlik
sag Profesyonel Ekip
 
         İngiltere'yi tanıyalım!
  İngiltere'de kendinize yeni bir hayat kurmak istiyorsunuz ancak bu ülkeyi ne kadar tanıyorsunuz?
Size, eşinize ve çocuklarınıza neler sağlıyor? İş bulma olanaklarınız nedir? Ortalama maaşlar ne kadar?

İngiltere'de bilmek istediğiniz her şey burada
 

tr
 
copy ARKADAŞINA ÖNER | KULLANIM ve MÜLKİYET HAKLARI | İLETİŞİM  

vizerehberi.com, ICEPWorld Yurtdışı Eğitim'in bir hizmetidir.
designed by adafon
tb_enust
tb_enalt   enust
en alt